Skip to main content
Urologia i chirurgia estetyczna Derm Estetyka Gdynia, ul. Batorego 7/35.
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stulejka u nastolatka

Uważa się, że problem stulejki dotyka jedynie kilkuletnich chłopców. Dysfunkcja ta może jednak występować nawet u starszych chłopców w wieku nastoletnim, przysparzając kłopotów z oddawaniem moczu i wywołując ból podczas erekcji. Kiedy skonsultować się ze specjalistą, jak wygląda leczenie stulejki i jakie mogą być konsekwencje zaniechania leczenia?

plastyka napletka Chirurg Gdynia

Kiedy udać się do lekarza?

U zdecydowanej większości chłopców do 3 roku życia (około 90%) napletek odkleja się od żołędzi i przynajmniej częściowo daje się odprowadzić. Mniej więcej do tego momentu mama samodzielnie może dodatkowo wspomagać proces delikatnym, stopniowym odciąganiem napletka podczas kąpieli. Jeśli to nie daje efektów, wskazana jest konsultacja z urologiem, który oceni, czy mamy do czynienia ze stulejką fizjologiczną czy patologiczną. Stulejka patologiczna charakteryzuje się obecnością wąskich, białawych blizn w pierścieniowatym kształcie, umiejscowionych w części obwodowej napletka.

Brak wychwycenia problemu na tym etapie może skutkować przetrwaniem schorzenia do wieku młodzieżowego, kiedy to chłopiec będzie zbyt zawstydzony, by zgłosić problem rodzicowi czy nawet lekarzowi. Warto wobec tego pozostawać czujnym i zwracać uwagę na problemy typu nawracające infekcje w obrębie napletka czy bolesność podczas oddawania moczu.

Jak wygląda leczenie stulejki?

Leczenie stulejki możemy podzielić na leczenie zachowawcze i operacyjne. Pierwsza opcja polega przede wszystkim na wyżej wspomnianym mechanicznym odciąganiu napletka lub stosowaniu specjalnej maści ze sterydami, przepisanej przez lekarza. W przypadku starszych chłopców częściej zachodzi konieczność leczenia operacyjnego.

Może ono przebiegać w dwojaki sposób: stosuje się pełne obrzezanie lub plastykę napletka. Plastyka napletka jest znacznie mniej inwazyjnym, radykalnym zabiegiem, ponieważ polega wyłącznie na nacięciu wzdłuż osi prącia i poszerzeniu ujścia napletka, jednak wiąże się to z większym ryzykiem nawrotów schorzenia. Jeśli stulejka jest bardziej zaawansowana, lekarz raczej zdecyduje się na zabieg obrzezania. Jest on bardziej radykalny, ale za to całkowicie likwiduje problem stulejki. Zabieg ten można przeprowadzić w jednej z czterech technik:

  • high and tight - żołądź będzie pozostawała odsłonięta w trakcie spoczynku a blizna znajdowała się daleko od korony prącia;
  • high and loose - żołądź zostanie częściowo pokryta napletkiem, a w stanie wzwodu będzie występowała możliwość przesuwania skóry;
  • low and tight - wycięcie większości napletka. Żołądź pozostaje odsłonięta w stanie spoczynku;
  • low and loose - usunięcie jedynie części napletka. Żołądź w stanie spoczynku jest w większej części pokryta skórą.

Leczenie stulejki u nastolatka Chirurg Gdynia

 

Konsekwencje zaniechania leczenia stulejki

Stulejka wiąże się z nawracającymi infekcjami układu moczowego i układu płciowego. Ze strony tego pierwszego, w bardzo skrajnych przypadkach może dojść do bolesnej niemożności oddawania moczu. Infekcje układu płciowego mogą z kolei prowadzić do bezpłodności. Dodatkowo stulejka należy również do schorzeń, które sprzyjają zachorowaniom na nowotwór prącia. Warto również wspomnieć, że bardzo często nie cierpi wyłącznie nieleczony mężczyzna, ale też jego partnerka seksualna - zalegająca mastka przekazywana podczas stosunków płciowych może wywoływać infekcje układu moczowo-płciowego kobiety, a także zwiększać ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Dodatkowo przetrwała stulejka może negatywnie wpływać na psychikę mężczyzny, jego samoocenę i jakość życia seksualnego.

Zobacz pełną ofertę: Zabieg stulejki Gdynia | Leczenie, operacja stulejki

Stulejka jest chorobą, której nie należy się wstydzić, dlatego warto edukować chłopców od najmłodszych lat, aby nie wstydzili się zgłaszania problemów i aby było możliwe szybkie wdrożenie leczenia.


Najpopularniejsze artykuły

Wodniak jądra - czym jest i jak go leczyć?

Wśród chorób męskiego układu rozrodczego możemy wyróżnić między innymi wodniaka jądra. Jest to wypełniona surowiczym płynem torbiel, którą można wyczuć na jądrze, jako miękki, przesuwający się guze...

Stulejka u nastolatka

Uważa się, że problem stulejki dotyka jedynie kilkuletnich chłopców. Dysfunkcja ta może jednak występować nawet u starszych chłopców w wieku nastoletnim, przysparzając kłopotów z oddawaniem moczu i...

Opuchlizna i obrzęk penisa - załupek prącia czyli powikłanie stulejki

Załupek jest schorzeniem dotyczącym sporej grupy mężczyzn, cechującym się dużym bólem i wymagającym wdrożenia szybkiego leczenia. Duży ucisk i występujące długotrwałe zaburzenia krążenia krwi, mogą...