Skip to main content
Urologia i chirurgia estetyczna Derm Estetyka Gdynia, ul. Batorego 7/35.
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gradówka, leczenie

Gradówka to częsta dolegliwość skóry powiek, która może powodować uczucie ucisku i kłucia. Niejednokrotnie mylona jest ona z jęczmieniem. Mimo, że są to dwa różne schorzenia, wymagające innych metod leczenia. Gradówka w swojej początkowej fazie, może ujawnić się w formie niewielkiego zgrubienia na powiece dolnej lub górnej. Czasem guzek jest biały i nie powoduje bólu. Początkowo występuje wraz z obrzękiem i zaczerwienieniem, które ustępują po upływie kilku dni. Po tym czasie guzek twardnieje i staje się łatwy do przesuwania pod skórą.

Gradówka na powiece

Gradówka, jakie są przyczyny powstawania 

Gradówka tworzy się poprzez zablokowanie ujścia gruczołów Meiboma. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku infekcji bakteryjnej z grupy gronkowców. Tendencję do zatykania ujść gruczołów mają przede wszystkim osoby z trądzikiem różowatym lub łojotokiem.

Kiedy udać się do specjalisty?

Leczeniem schorzeń tego typu zajmuje się okulista. Zdarza się, że gradówka ustąpi samoistnie. Jeżeli po upływie 2 tygodni jest nadal widoczna, a ponadto występuje ból oka lub problemy z widzeniem, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Gradówka -  leczenie

W pierwszym etapie leczenia gradówki stosuje się krople do oczu lub maść z antybiotykiem. Czasem jednak konieczne jest chirurgiczne usunięcie tego schorzenia. Zabieg jest szybki i wykonuje się go z zastosowaniem znieczulenia miejscowego.

Gradówka a jęczmień

Jęczmień jest ostrą, bolesną infekcją gruczołów znajdujących się na linii brzegów powiek, wywoływaną przez bakterie z grupy gronkowców i paciorkowców. Rozróżnia się jęczmienie zewnętrzne oraz wewnętrzne. Jęczmień zewnętrzny powstaje wskutek zastoju wydzieliny z gruczołu Zeissa lub gruczołu Molla. Natomiast wewnętrzny obejmuje gruczoł Meiboma i jest widoczny po podniesieniu powieki.

Jak objawia się jęczmień?

Jęczmień objawia się poprzez pojawienie się bolesnego, ropnego obrzęku powieki. Występuje łzawienie i zaczerwienienie oka. Po upływie kilku dni pękając w pewnym stopniu oczyszcza się samoczynnie.

Leczenie jęczmienia

W ustąpieniu jęczmienia dużą rolę odgrywa suche ciepło, pomaga bowiem rozmiękczyć jęczmień. Niezbędna jest niewielka interwencja lekarza okulisty w momencie, gdy dojdzie do samoczynnego otwarcia i usunięcia części wydzieliny. Okulista może wdrożyć leczenie antybiotykami.

Kępki żółte - żółtaki

Kępki żółte u jednej z pacjentek naszej poradniKępki żółte to różnokształtne zmiany skórne, występujące najczęściej w kącikach wewnętrznych górnej powieki. Rzadziej dotyczą powiek dolnych. Mogą być zarówno płaskie, jak i wypukłe. Częściej dotykają kobiet w wieku między 15 a 73 lat. U aż połowy osób, u których wystąpiły kępki żółte, zaobserwowano podwyższony poziom cholesterolu LDL.

Przyczyny powstawania kępki żółtej

Przyczyną powstawania kępki żółtej jest pochłanianie zbyt dużej ilość lipidów przez makrofagi. W organizmie człowieka makrofagi, będące komórkami żernymi, pełnią funkcję niszczenia i pochłaniania nieprawidłowych, obumierających komórek i drobnoustrojów.

Leczenie kępek żółtych

Kępki żółte najczęściej usuwa się chirurgicznie. Najkorzystniej, kiedy kępki żółte mają charakter liniowy, wówczas niewielką bliznę łatwo ukryć w fałdach skórnych powieki. Żółtaki można również usuwać laserem, jednak wybierając tę metodę istnieje ryzyko, że skóra w miejscu zabiegu zostanie odbarwiona, a kępki żółte powrócą. W związku z tym, że w grupie ryzyka występowania kępki żółtej znajdują się pacjenci z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, zaleca się częste badanie poziomu trójglicerydów, cholesterolu LDL i HDL. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kępki żółtej, pacjentom z podwyższonym cholesterolem zaleca się przejście na dietę niskotłuszczową oraz w zależności od typu zaburzeń poziomu lipidów we krwi, zaleca się stosowanie odpowiednich leków. Przejście na zdrową dietę i zmiana nawyków może w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko nawrotu żółtaków. Więcej na temat usuwania kępek żółtych znaleźć można na stronie: https://www.chirurg-gdynia.pl/oferta/zoltaki-kepki-zolte-usuwanie, gdzie wskazano, w jaki sposób usunąć zmiany skórne domowymi sposobami. Są to między innymi kompresy wykonywane z produktów codziennego użytku.

Skrzydlik

Skrzydlik to naczyniowo - włóknista zmiana powstająca w obrębie spojówki oka. Występuje najczęściej od strony wewnętrznego kącika oka. Najczęściej przybiera postać trójkąta. Czynnikiem ryzyka warunkującym powstanie skrzydlika jest narażanie się na zanieczyszczenia, światło ultrafioletowe i substancje szkodliwe.

Objawy skrzydlika

Skrzydlik objawia się poprzez uczucie dyskomfortu w obrębie rogówki oka. Może powodować również zaburzenia widzenia, a nawet uszkodzenie rogówki.

Leczenie skrzydlika

W przypadku pojawienia się silnych objawów można zastosować usunięcie chirurgiczne w znieczuleniu miejscowym. Tego rodzaju schorzenie ma niestety duże tendencje do nawrotów.

Umów wizytę w celu usunięcia gradówki

+ 48 500-430-484

 


Najpopularniejsze artykuły

Wodniak jądra - czym jest i jak go leczyć?

Wśród chorób męskiego układu rozrodczego możemy wyróżnić między innymi wodniaka jądra. Jest to wypełniona surowiczym płynem torbiel, którą można wyczuć na jądrze, jako miękki, przesuwający się guze...

Stulejka u nastolatka

Uważa się, że problem stulejki dotyka jedynie kilkuletnich chłopców. Dysfunkcja ta może jednak występować nawet u starszych chłopców w wieku nastoletnim, przysparzając kłopotów z oddawaniem moczu i...

Opuchlizna i obrzęk penisa - załupek prącia czyli powikłanie stulejki

Załupek jest schorzeniem dotyczącym sporej grupy mężczyzn, cechującym się dużym bólem i wymagającym wdrożenia szybkiego leczenia. Duży ucisk i występujące długotrwałe zaburzenia krążenia krwi, mogą...